Mohu být těhotná? otázky a odpovědi

Dobrý den, v sobotu jsem dvě hodiny po pozření antikoncepční pilulky Logest zvracela. Podíl na tom měl alkohol. Druhý den proběhl styk bez jiných ochranných opatření. Dnes je čtvrtek a já mírně špiním. Obavám se, že pilulka byla vyplavena dříve, než se dostala do krve. Požívám již třetí platíčko bez pauzy na menzes. Mám se obávat těhotenství? Děkuji moc.

Za dvě hodiny už s největší pravděpodobností došlo ke vstřebání tabletky ze žaludku. Vynechání jedné tablety ještě nemusí být osudové. S největší pravděpodobností otěhotnět nemůžete.

MUDr. Radim Uzel

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně rizika otěhotnění. S přítelem jsem se milovala ve čtvrtek v týdenní pauze bez užívání hormonální antikoncepce. Z minulého platíčka jsem dobrala všechny prášky ve stanovenou dobu. V sobotu jsem načla nové platíčko HA. V neděli jsem ale současně s HA začala užívat antibiotika. Snažím se je užívat v minimálně 3-4 hodinovém odstupu od pilulky a od čtvrtka jsem neměla pohlavní styk. Jaká je možnost že bych mohla otěhotnět? Předem děkuji za radu

Otěhotnění v týdenní pauze mezi jednotlivými baleními antikoncepce nepřipadá v úvahu. T.č. ovšem záleží na druhu antibiotika, které užíváte. Některá zejména širokospektrá antibiotika ovlivňují vstřebávání hormonů ze střeva i když děláte tu přestávku. Vůbec by bylo nejlepší v cyklu, kdy užíváte antibiotika přidat k hormonální antikoncepci kondom, nebo alespoň přerušovaný styk. Také tablety Pharmatex zaváděné do pochvy před souloží, jsou vhodné i při užívání antibiotik a dostanou se bez lékařského předpisu.

MUDr. Radim Uzel


Dobrý den,
zapomněla jsem užít jednu tabletu HA v druhém týdnu užívání a tabletu jsem si vzala asi o 13 hodin později. V příbalovém letáku píší, že v druhém týdnu užívá vynechání jedné tablety nevadí a účinek HA zústává zachován. Chci se zeptat, zda je to pravda.
 
Předem děkuji za odpověď.


Každá chyba větší než 12 hodin  znamená zvýšené riziko selhání antikoncepce, při jedné tabletě není riziko příliš velké.  Doporučujeme pokračovat v pečlivém užívání tablet nadále, dle některých autorů doplnit na 7-10 dnů další antikoncepční metodu (prezervativ, spermicid), jiní autoři doporučují zabezpečit se až do začátku nového  balení.
 Pokud následující menstruace  chybí (nebo je neobvyklého průběhu) či se po menses objeví nezvyklé pocity na těle či na duchu, kontaktujte ošetřujícího gynekologa.
 Pokud žena často chybuje, je na místě zvážit přestup na netabletovou formu antikoncepce - např. vaginální kroužek NuvaRing či náplast Evra.
 MUDr. M.Havlín 

 

Dobrý den, mám následující otázku a moc prosím o odpověď. Užívám antikoncepci Jeanine. Při minulém platíčku jsem dostala zároveň antibiotika Doxybene, které jsem spolu s antikoncepcí užívala 10 dnů ke konci balení, přičemž poslední dvě tabletky jsem vzala již bez antibiotik. Poté nastala 7-denní pauza, ve které se dostavila menstruace jako obvykle. Upozorňuji, že během užívání Doxybene a Jeanine se neobjevily žádné neobvyklé reakce (např. špinění) a pro jistotu jsem vyžadovala při sexu prezervativ. Poslední den v 7-denní pauze jsem měla pohlavní styk, při kterém došlo k protržení prezervativu (2 dny jsem již nemenstruovala). Další den jsem začínala s novým platíčkem jako obvykle. Má otázka zní, zda mohu otěhotnět či ne.

Dle toho, jak to popisujete, byla jste již 2 dny po krvácení. Vychází mi , že pravděpodobnost otěhotnění se blíží nule. Je dobře, že jste při užívání antibiotik opatrná. Kéž by to dělaly všechny ženy.

MUDr. Pavel Kolan


Dobrý den,
poraďte mi prosím. 7 let užívám antikoncepci Minerva zcela pečlivě. Občas jsem brala dvě platíčka za sebou, z důvodu vynechání menstruace (dovolená u moře), menstruace se dostavila vždy pravidelně. Poslední měsíc jsem ji bohužel nebrala zcela pravidelně, to znamená, že místo večer jsem ji vzala až ráno, nebo následující den zároveň s pilulkou určenou pro ten den. Bylo to z toho důvodu, že jsem chodila hodně na diskotéky a chtěla jsem vědět, že když to s alkoholem přeženu, tak o pilulku \"nepřijdu\" a navíc jsem si byla jistá, že tento měsíc mít sex nebudu. Bohužel stalo se (pouze 1x), ale nedošlo k vyvrcholení \"dovnitř\". Každopádně vím, že se mohou spermie uvolňovat už během styku, který nebyl jinak chráněn než mou antikoncepcí. 5 dní; po styku jsem očekávala svou menstruaci, která se nedostavila a mám nyní 3. den zpoždění. Je možné, že bych byla těhotná? Nebo jsem si jen špatným užíváním antikoncepce rozhodila cyklus? A jak mám nyní pokračovat? Mám si vzít pilulku z nového platíčka ve stejný den, jako kdybych menstruaci měla? Nikdy se mi to nestalo, jsem ve stresu. K lékaři zajít nemohu, jsem nyní  v zahraničí. Děkuji za odpověď.


Nepečlivé užívání hormonální antikoncepce (HA) bývá "odměněno" atypiemi menstruačního cyklu, obvykle ve smyslu atypických krvácení, méně často absencí menses. Každá chyba větší než 12 hodin snižuje i spolehlivost HA a z uvedeného vyplývá, že ochrana nebyla dokonalá. Na druhou stranu ne každá chybu nutně musí vyústit v selhání.
Jste-li mimo dosah lékařské péče doporučuji:
1. koupit si kvalitní těhotenský test
2. bude-li negativní nasadit HA po obvyklé sedmidenní pauze
3. v případě pozitivity těhotenského testu HA nenasazovat
MUDr.M.Havlín

 

Dobrý den, měl jsem se svou přítelkyní nechráněný pohlavní styk cca 9.den po její menstruaci s ejakulací uvnitř pochvy, přítelkyně používá hormonální náplasti a ten týden si zapomněla vyměnit náplast, což nám bohužel došlo až po pohlavním styku, kdy si jí urychleně bežela vyměnit Chtěl bych se zeptat jaká je zde možnost otěhotnění, jelikož partnerka se toho velice bojí a když jí dnes nepřišla pravidelná menstruace, její strach se ještě zvýšil. Děkuji za odpověď.

Nepíšete, kolik dnů uběhlo ode dne, kdy si měla náplast vyměnit. Každopádně pravděpodobnost, že otěhotněla existuje , neboť mohla proběhnout /ale nemusela/ neplánovaná ovulace. Nyní nezbývá, než vyčkat 3 týdny a udělat si gravitest z moči. Pokud bude negativní, zopakovat jej každé tři dny. Samozřejmě, pokud menstruace stále nepřišla. Gynekolog může potvrdit ultratrazvukem těhotenství až zhruba od 4- 5.tého týdne. Přítelkyně má určitě mobil, tak ať si nastavi každý měsíc dny, kdy má náplast vyměnit, a zvonění jí to připomene

MUDr. P.Kolan 

Dobrý den mám dotaz.....beru antikoncepci a to přesně...zbývaly mi 3 tabletky....tu první jsem vyzvracela a ty další dvě vzala normálně v obvyklou dobu..takže ta první se ale nestlihla vstřebat ....a v pauze jsem nedostala v obvyklý den menstruaci...ale až v pátek (nebrala jsem od pondělí)....ale jsou slabé...bála jsem se že jsem těhotná,ale ikdyž mám to slabé krvácení mohla bych být v tom?

V pravidelném termínu začněte užívat nové balení antikoncepce a kolem 14-té tabletky nechť vám udělá gynekolog vaginální ultrazvuk pro klid duše, resp. si tehdy udělějte ješte těhotenský test. Dříve to nemá smysl, protože výsledky můžou být falešně negativní. Chce to jenom čas a trochu trpěllivosti, kterou budete v životě potřebovat ještě mnohokrát !

MUDr. P.Kolan 

Mela bych dotaz.. beru HA belara, v nedeli mi zkoncila menstruace a prvni prasek jsem si vzala v pondeli,dalsi v utery ale ve stredu jsem zapomela a ten den vecer jsem mela pohlavni styk..hned jak jsem si to uvedomila tak jsem si prasek vzala,ale ubehlo vice nez 12 hodin,ubehlo jich 14..byla jsem za doktorem ale stacilo se zeptat sestricky a ona rikala ze by se nic nemelo stat,ze to spis pokud jich zapomenu vic a ze to ma i 24hodinove rezervy, ze tam porad ten antikoncepcni ucinek byl zachovan, jen mam ted mit tyden chraneny pohlavni styk.. uklidnila me,ale porad tu vsude ctu,ze pokud ubehne vic jak 12 hodin,je to spatne.. tak co je pravda??

Sestřička měla pravdu. Při tomto zpoždění v užívání se nemohl antikoncepční účinek nijak narušit. Zachovejte klid!

MUDr. Radim Uzel 

Dobrý den, ctěla bych se zeptat, jestli mohu otěhotnět, kdy jsem si na přelomu 1. a 2. týdne uívání antikoncepce opomněla vzít pilulku a po pěti dnech jsem měla pohlavní styk. Je za tu dobu ve mě dost hormonů zamezujících otěhotnení? Děkuji.

Vynechání celé jedné dávky, j. pauza v užívání 48 hodin a více může zejména uprostřed menstruačního cyklu způsobit selhání antikoncepčního účinku.

MUDr. Radim Uzel 

Dobry den pane doktore, chtela bych se zeptat,zda muzu byt tehotna v pripade,ze jsem uzivala prasky,ktere jsem dobrala na dovolene a nemela jsem s sebou dalsi baleni. Menstruaci jsem po dobrani prasku dostala,ale nezacala jsem brat dalsi baleni a s pritelem jsme se milovali 6 a 8 den po ukonceni menstruace. Dekuji

Ano, v případě, který popisujete, může dojít k otěhotnění.

MUDr. Radim Uzel

 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu být těhotná, kdy jsem si 10. nebo 11. den po začátku menstruace zapomněla vzít tabletku v obvyklou dobu užívání a užila ji až po 9 hodinách. V mezidobí jsme však s přítelem měli nechráněný styk a na tabletku jsem si vzpomněla, až když do mě přítel ejakuloval. Mohu být těhotná? Děkuji za odpověď.

9 hodin zpoždění v užívání antikoncepční tabletky je nepodstatné. Nemusíte mít žádné obavy.

MUDr. Radim Uzel

 

Dobry den, po mesickach jsem mela zacit brat antikoncepci, ale nebrala jsem ji, mela jsem nechraneny pohlavni styk a kluk se do me trikrat udelal. Antikoncepci jsem si pote vzala az vecer, pohlavni styk jsem mela asi 15. a 16 den od me menstruace. Muzu byt tehotna?

Ano, v takovém případě je otěhotnění docela dobře možné.

MUDr. Radim Uzel 

Dobrý den, ráda bych věděla Váš názor na rozkousávání prášku HA a zda je špatné, že jsem první prášek z platíčka spolkla jen půlku,neboť se mi rozlomil a druhá půlka mi spadla do umyvadla (večer jsme se s přítelem milovali). Prosím o Váš názor,zda bych mohla být v jiném stavu nebo ne. Děkuji předem

To těhotenství je velmi málo pravděpodobné. Příště raději vezměte ještě jednu tabletu a polykejte ji raději celou.

MUDr. Radim Uzel 

Dobrý den. Asi před 3 týdny jsem si před dovolenou zapomněla vzít hned dva prášky najednou. Třetí den jsem na to přišla a vzala jsem si hned všechny tři najednou. Nemůže mi to nějak uškodit? A jaká je pravděpodobnost, že bych mohla být těhotná? během těch dvou dnů jsem to s manželem dělali několikrát. Menstruaci jsem dostala ta jak jsem měla je i přesto možné, abych byla těhotná? Děkuji za odpověď.

Hormonální dávka v antikoncepčních tabletách je tak nízká, že vám nemůže uškodit ani když byste pozřela celé měsíční balení najednou. Vynechání dvou denních dávek však může vážně ohrozit antikoncepční účinek, takže možnost otěhotnění nelze vyloučit. Ovšem pokud jste dostala normální menstruaci, tak je s největší pravděpodobností  nebezpečí selhání zažehnáno a vám už teď nezbývá nic jiného, než se snažit, aby se taková chyba v užívání příště neopakovala.

MUDr. Radim Uzel