Od kdy funguje hormonální antikoncepce - otázky a odpovědi

Dobrý den,
začala jsem užívat hormonální antikoncepci Qlaira. V příbalovém letáčku jsem se nikde nedočetla, kdy začíná antikoncepce fungovat. Chtěla jsem se tedy zeptat, pokud jsem pilulku užila v první den menstruace, jsem tedy chráněna ihned?

Jedná se o první cyklus užívání, v něm je možno hormonální antikoncepci nasadit dvěma způsoby:
1. Od prvního dne menses - antikoncepční efekt se rozvine během menses, ale cyklus je zkrácen a je větší výskyt atypických špinění.
2. Od 5. dne cyklu = od 5. dne menses, zde je třeba na prvních deset dnů doplnit další antikoncepční metodiku, ale odpadnou nevýhody prvního postupu.

MUDr. M. Havlín

 

Dnes jsem si vzala první pilulku HA minisiston a chtěla jsem se zeptat za jak dlouho po požití první tabletky jsem už chráněná proti otěhotnění. Jestli se musí dobrat například 1 balení (3x21)nebo jestli už jsem chráněna. Předem děkuji za odpověď!!!
 

Pokud berete Minisiston od začátku cyklu (první den krvácení), jste chráněna už teď.
 
MUDr. Radim Uzel

Přeji příjemný den. Plánuji svatbu a s ní zároveň začátek sexuálního života. Chtěla bych začít užívat hormonální antikoncepci a můj dotaz je, jak dlouho dopředu ji musím užívat, aby byla dostatečně účinná.Předem děkuji moc.
 

Užívání hormonální antikoncepce musíte zahájit první den menstruace, pokud hodláte mít v tomto cyklu nechráněný pohlavní styk
 
MUDr. Radim Uzel

Dobrý den, milá poradno mám takový dotaz a problém.....tak ten dotaz... brala jsem antikoncepci Mercilon měsíc,udělala jsem přestávku(7 denní) a pak normálně začala brát další balení a můj dotaz je,odkdy antikoncepce působí??? (myslím ten druhý měsíc-jestli od prvního dne)??????? a ten problém je,že antikoncepci jsem brala druhý měsíc,teprve 6 dní a v sobotu(6 den co jsem brala antikoncepci druhý měsíc) jsem pila alkohol a kouřila od 18-do 19:30 hodin a ve 20 hodin jsem si vzala pilulku(takže přesně) a jako pak jsem zase pila a kouřila.........no a ve 23 hodin jsem měla pohlavní styk bez kondomu a přítel se do mě 2X vystříkal........bojím se že jsem těhotná,....sice jsem vzala pilulku jak jsem měla,ale kouřila a pila jsem do toho a bojím se,že to snížilo spolehlivost.....a navíc nevím odkdy působí pilulka v druhém měsíci a bojím se že se pilulka nestřebala....nebylo to moc brzo-jako ten pohlavní styk jen po 3 hodinách ,co jsem si vzala pilulku....prosím napište jsem zoufalá,bojím se,že jsem těhotná....
 

Vážená tazatelko, pokud berete uvedenou antikoncepci pravidelně dle návodu, je její spolehlivost téměř stoprocentní, jste chráněna pořád, i v sedmidenní pauze. Hlavní mechanismus působení této antikoncepce je blokování ovulace, tzn. že se neuvolní vajíčko a tudíž není co oplodnit. Pokud jste nezvracela, tak alkohol ani kouření účinek nesnižuje.
 
Mgr. Zuzana Prouzová