Potíže při hormonální antikoncepci - otázky a odpovědi

Dobrý den! Užívám hormonální antikoncepci Lindynette20 a od té doby jsem hrozně přecitlivělá a podrážděná. Jsem často unavená, bolí mě hlava a jsem velmi náladová. Mám správný životní styl a vyloučila jsem všechny příčiny, které by mohly s mými potížemi souviset, proto si myslím, že je to užíváním hormonální antikoncepce. Chtěla bych se zeptat na jinou hormonální antikoncepci, která takovéto vedlejší účinky nemá. Děkuji!

Tyto obtíže může skutečně vyvolat i některá antikoncepce. Je potřeba požádat gynekologa o preparát s jiným složením gestagenu. Pokud jste v minulosti dobře tolerovala některý jiný preparát, vraťte se k němu zpátky.

MUDr. P. KolanDobrý den, moje přítelkyně (věk 21) užívá necelého půl roku hormonální antikoncepci (Cilest). Během této doby u ní docházelo k častým bolestem a krvácení mimo menstruační cyklus (opakovaně) i v délce 14 dní. Její lékařka jí doporučila změnu hormonálních tabletek což ovšem nemělo na její potíže žádný vliv. Mohli by jste mi prosím poradit, jak tuto situaci řešit, nebo případně poradit jiný antikoncepční přípravek? Předpokládá se možnost otěhotnění nejdříve za 5 let. Děkuji za odpověď.

Na počátku užívání každého nového preparátu je potřeba počítat s 1-3 měsíčním nepravidleným krvácením, mimo cyklus. Bolesti ovšem horm. antikoncepce spíše tlumí, než vyvolává. Vše je tedy v rukou gynekologa, aby zjistil, o jaký druh bolesti a jakého původu se jedná. Příčin je velmi mnoho. Je těžké tady spekulovat.
 
MUDr. P. Kolan

 Dobrý den!
Chtěla jsem Vás poprosit o radu. V poslední době se mi stává, že  "špiním" i mimo menstruaci a nevím proč. Stane se to jen občas (někdy i  po pohlavním styku), ale je to opravdu jen malinko, ani by se to snad  nedalo nazvat krvácením. Tento probém jsem již asi před rokem a půl  říkala své gynekoložce a ta mi tenkrát řekla, že to může být  antikoncepcí. Na prohlídky chodím pravidelně. Svou gynekoložku jsem  potom změnila. Je mi 22 let a používám antikoncepci Lyndinette 20. Při 
poslední prohlídce mi má gynekoložka říkala, že je vše v pořádku (dělala  mi i ultrazvuk). Určitě jí to chci říct, jen se pro jistotu ptám, mám se  bát, že je to něco vážného? Nebo je pravděpodobnější, že to bude antikoncepcí?
Mnohokrát děkuji za odpověď!

Špinění či atypická krvácení při užívání hormonální antikoncepce jsou způsobena:
1. Zánětlivé změny v pochvě - 60%. V dotazu nic nepíšete o výsledcích poševních mikrobiologie.
2. Hormonální situace - 30%. Zde jsou dva aspekty - pečlivost užívání (důležitější a hlavně častější problém) a případně ne zcela vyhovujícím preparát.
3. Na zbytek medicíny připadá 10% příčin.
Takže - dát do pořádku poševní prostředí, zkontrolovat si pečlivost užívání (odchylka 1 hod., max. 2 - více hodin je prostor pro špinění) a případně zvážit přestup na netabletové formy hormonální antikoncepce (vaginální
kroužek NuvaRing, náplast Evra), ev. změna antikoncepce na preparát s mírně vyšším obsahem, lépe originální přípravek než generikum.
MUDr. Miroslav Havlín


Dobrý den. ráda bych se zeptala. 8 let beru antikoncepci Cilest a posledního půl roku špiním. Ráda bych se zeptala jaký druh prášků bych měla brát abych nešpinila a v průběhu cyklu. Zkoušela jsem je i vyměnit ale zase jsem se k nim vrátila a pořád špiním dál. Předem děkuji.
 
Zde je " každá rada na dálku drahá ". Problém je v tom, že je potřeba udělat podrobnou gynekologickou anamnézu, posoudit , jaký jste hormonální typ, / převážně estrogenní, gestagenní, či androgenní/, posoudit typ špinění, resp krvácení, posoudit, jak /ne/pravidelně berete svou pilulku, jestli neužíváte léky, které snižují hladinu hormonů, kolujících v krvi atd. Bez toho nelze jiný preparát doporučit. Pravda, lze to i zkusmo, ale pak se může stát, že vyzkoušíte 10 preparátů a zjistíte, že už nemáte ,co zkoušet. Váš gynekolog nechť je Vašim rádcem, ale začněte se ho mile, ale důrazně ptát na všechno, co Vám není jasné a co Vás zajímá. Je taky v jeho zájmu, aby Vám vše vysvetlil.....
 
MUDr. P.Kolan

Dobrý den, mám dotaz...
Po 2 letech přestávky jsem začala brát horm.antikoncepci...brala jsem jednofázové (Jadine,Mirelle),ale celou dobu braní jsem pořád špinila.
 Pak jsem se vrátila k třífázové horm.antikoncepci (Triminulet=dřív mě tato antikoncepce vyhovovala) a už to bylo lepší.Ovšem po 2 měsících hlavně když jsem měla pohlavní styk tak za dva dny jsem začala zase špinit pár dnů apotom i když jsem neměla pohl.styk tak jsem také začala trochu špinit..Nevím jakou třífázovou antikoncepci zkusit..nebo mám požádat gynekoložku o vyšetření jaký jsem hormonální typ?A když ano,jak to vyšetření probíhá?? Je prý i možnost a to ta,že existuje hormonální antikoncepce na dobu určitou a obsahuje o 50 up estrogenu víc...není to ale příliš silná antikoncepce?? A neřeší tu moji situaci jenom na chvíli?
 Děkuji za odpověď! Přeji krásný den!

Při změně antikoncepčního preparátu je potřeba u něj zůstat minimálně 3měsíce, nejlépe až 6 měsíců, než mohu jednoznačně říci, že mi nevyhovuje. My nejsme roboti, my jsme lidé, reagujeme na různé podněty různě, na to ovšem často zapomínáme. První 2-3 měsíce je špinění naprosto běžnou součástí téměř každého nového preparátu. Teprve pak mohu hledat další příčiny, jako např. jestli beru prášek pravidelně každý den v tu samou dobu, jestli neužívám často antibiotika, nebo jiné léky / Ibuprofen, Ibalgin,Meprobamat apod /, které snižují hladinu hormonů v krvi a tím pádem dochází ke krvácení . Většinou proto odmítám změnit antikoncepci pacientkám dříve, než po 6-ti měsících. Za chvíli vystřídáte všechny, a nebudete mít, co brát.Preparáty, které se mi osvědčily jako ty , které regulují cyklus velmi dobře u nejvíce uživatelek jsou Mercilon a Jeanine . Jiný lékař ale může mít jinou zkušenost. V medicíně neexistuje lék, který vyhovuje všem. Každý jsme jedinečná bytost, reagujeme výjimečným způsobem a to, co platí pro jednoho, nemusí být dobré pro jiného.Buďte trpělivější a zkuste se zamyslet nad mými řádky .
 
MUDr. P. Kolan