Sterilizace - otázky a odpovědi

Dobrý den. Je mi 33 let a čeká mě 3. císařský řez. Byla mi nabídnuta  sterilizace, kterou bych ráda podstoupila, pozitiva znám, ale bohužel mám příliš  málo informací o negativech, vím jen, že je to nevratné. Proto se nemohu  rozhodnout. Jsou nějaké negativa? Jaké? Četla jsem, že je více metod sterilizace  (svorkování, přestřihnutí, podvázání nebo přepálení elektrickou koagulací). Která metoda je "nejlepší"? Jaký  je Váš názor na sterilizaci?
Děkuji za  odpověď.

Dobrý den.

Sterilizace je opravdu metoda nevratná, ale vzhledem k tomu, že Vás čeká již třetí císařský řez, určitě metoda vhodná. Každé další těhotenství by pro Vás znamenalo ohrožení života, a to nejen plodu, ale i Vašeho vlastního. Mohlo by totiž dojít v oslabeném místě k praskutí jizvy s masivním život ohrožujícím krvácením, a než by se stihla provést operace, došlo by s největší pravděpodobností i k udušení plodu.
Sterilizace má výhody v tom, že nemusíte na nic myslet (nezapomenout tabletu atd) a je to navíc metoda pro tělo nejméně zatěžující.

 Vzhledem k tomu, že je to metoda nevratná, je potřeba opravdu zvážit, jestli už žádné další dítě nebudete chtít. Výhodou je to, že se vše udělá v průběhu porodu císařským řezem a nebudete muset být opětovně uspaná. Pozor, podle nového zákona platného od 1.4.2012 je ale nutné podat žádost o sterilizaci ve Vašem případě minimálně týden předem, jinak nemůže být provedena.
Některé studie dokládají, že ženy se sterilizací mívají v průměru o něco  dřívější přechod, ale není to o moc, a navíc jiné studie to zase nepotvrdily. každopádně, riziko je tady jasné, a rozhodně je lepší být doborou mámou třech dětí, než aby tady zůstaly tři děti bez mámy.
Jako jedna z nejlepších metod je buď podvázání vejcovodů stehem s jejich následným prostřižením, což se u císařských řezů dělá nejčastěji, nebo pokud je sterilizace provedena laparoskopicky, nejlepší je spálení elektrokoagulací a rovněž následné prostřižení.
Po provedené sterilizaci Vám ale budou vaječníky normálně dále fungovat,  a pokud přece jen zatoužíte i přes výše uvedená rizika po dalším potomkovi, je možné početí prostřednictvím umělého oplodnění.

  Přeji pěkný den   MUDr. Pavel Turčan

 

Dobrý den,
zaujala mne možnost sterilizace pomocí gelových zátek.
Nakolik je tato metoda odzkoušená a s jakými výsledky? Kde a za jakých podmínek je prováděna a kolik takový výkon stojí?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na stránce o gelových zátkách je upozornění, že text může být zastaralý - tato metoda byla ukončena ve stadiu experimentu.
V současné době ale existuje metoda sterilizace pomocí spirálek, kterou lze provádět ambulantně bez narkózy a pracovní neschopnosti, více se dočtete např. na této stránce. 
Mgr. Zuzana Prouzová


Dobrý den,
kolik odhadem stojí sterilizace ženy?
Děkuji.


Dobrý den,
každé zařízení si stanovuje ceny samo a ceny jsou velmi rozdílné. Můžete se setkat s cenou 6000, 10000 i 15000 - to je jen namátkový výběr.
Mgr. Zuzana Prouzová


Mám dotaz ohledně sterilizace.
Před několika lety jsem podstoupila sterilizaci, nyní mám bezdětného partnera a uvědomuji si, že mám poslední šanci mít miminko, mám pouze jedno dítě.
Jaké jsou možnosti otěhotnění v mém případě?
Zprůchodnění vejcovodů, nebo umělé oplodnění ?
Moc děkuji za odpověď.


Dobrý den, opětovné zprůchodnění vejcovodů je obtížné, úspěšnost menší než 4 %, takže se nyní moc nedělá, úspěšnost tzv. asistované reprodukce metodami IVF ( in vitro fertilizace) je až 30 – 40 % –  umělé oplodnění se provádí tak, že po odběru ženské pohlavní buňky – vajíčka se „mimo tělo ženy“ ve zkumavce oplodní spermií muže a pokud dojde k dalšímu vývoji embrya, tak se přenese do děložní dutiny – embryotransfer ET. Více informací vám poskytne některé z Center asistované reprodukce – CAR, nebo váš gynekolog.

S pozdravem
Doc. MUDr. P. Koliba, CSc..