Vynechání nebo nepravidelné užití antikoncepčních tablet

Vynechání nebo nepravidelné užití antikoncepčních tablet - otázky a odpovědi

Co dělat, když zapomenete tabletu, často radí příbalový leták Vaší antikoncepce.


Dobrý den!
Užívám antikoncepci Softinelle, po sedmi denní pauze (ve které se dostavila normální menstruace) jsem si v pondělí a úterý vzala pilulku v pravidelnou dobu (20:00), ale ve tředu jsem na ni zapomněla- ten večer jsme se s přítelem milovali a došlo k ejakulaci do pochvy. Antikoncepční pilulku jsem si vzala ráno- cca po 13 hodinách. Chtěla bych se zeptat, zda-li jsem v tuto dobu mohla otěhotnět.
Předem děkuji za odpověď.

Každá chyba větší než 12 hodin  znamená zvýšené riziko selhání antikoncepce, při jedné tabletě není riziko příliš velké.  Doporučujeme pokračovat v pečlivém užívání tablet nadále, dle některých autorů doplnit na 7-10 dnů další antikoncepční metodu (prezervativ, spermicid), jiní autoři doporučují zabezpečit se až do začátku nového  balení.
Pokud následující menstruace  chybí (nebo je neobvyklého průběhu) či se po menses objeví nezvyklé pocity na těle či na duchu, kontaktujte ošetřujícího gynekologa.
Pokud žena často chybuje, je na místě zvážit přestup na netabletovou formu antikoncepce - např. vaginální kroužek NuvaRing či náplast. MUDr.M.Havlín


Dobrý den, ráda bych se zeptala, v jaké míře může být narušena hladina hormonů a účinnost kontracepce, pokud jsem v prvním týdnu užívání užila 2 antikoncepční tablety po sobě, ale nebyla nijak narušena pravidelnost v užívání (s přihlédnutím na předešlé dny). Denní dávka se tímto pouze jeden den v měsíci zdvojnásobila. Šlo o obrovskou nepozornost způsobenou částečně pracovním vytížením.
Dále bych se chtěla zeptat, je-li nutné chybějící (poslední) tabletu 21.den nahradit jinou z dalšího balení, nebo dočkat menstruace a nové balení začít užívat klasicky 8.den po 7denní pauze.
Za Vaši odpověď Vám mnohokrát děkuji.

To zdvojení dávky vůbec nevadí, rozhodně není na úkor antikoncepčního účinku. Také další vámi navrhovaný postup lze zcela schválit - druhé řešení je lepší.
 
MUDr. Radim Uzel

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda je nezávadné vynechat antikoncepci na nějakou dobu (konktrétně půl roku), aby se tělo "vyčistilo" od hormónů a pak bych ji možná začala brát znovu. Nevím, zda je tento přístup správný a zda nemohou nastat nějaké komplikace ať už teď nebo v budoucnu při otěhotnění.
Antikoncepci beru již 7 let a je mi 24 let.Nemám žádné zdravotní potíže, jsem  nekuřačka a nemám nadváhu.Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den

Přerušení užívání hormonální antikoncepce není žádný problém, ale...
1. Od ničeho se "neočišťujete" - tento blud patří do repertoáru nepřátel kontroly početí a nemá medicínské opodstatnění. V současné HA jsou užívány velmi malé dávky hormonů s velmi blízkým až identickým složením k těm, které si organismus sám produkuje.
2. Během užívání HA klesá endogenní produkce hormonů o cca 40% (chybí ovulační vzestup estrogenů a premenstruační gestagenů), zhruba stejné množství užijete v tabletách = měsíční expozice sexhormony je stejná u HA jako bez ní.
3. Užíváte HA pouze/již 7 let  - obojí je správně, délka užívání nemá u moderních kontraceptiv podstatnější význam.
4. Po vysazení HA jsou první menses velmi často (cca40%) zpožděné, někdy je třeba i jejich indukce. Od druhého cyklu se velká většina žen vrací do menstruačních poměrů blízkých těm před nasazením HA.
5. Dosti žen otěhotní během pauz v užívání HA - zvyknou si na pohodovost intimního života a mají oslabený "pud sebeobrany před nežádoucím otěhotněním".
Přerušovat užívání HA z časového důvodu nemá racionální opodstatnění - nicméně každý z nás má i iracionální složku osobnosti. Proto rozhodnutí je jen a jen na vůli ženy - s uvědoměním si rizik, které vysazení může přinést.
MUDr.M.Havlín

Dobry den,
Mam takovou otazku. Posledni tyden uzivani HA bylo nepravidelne, jelikoz sem  zapomela 1-2 pilulky. Pote nastala menstruace, v den po skonceni menstruace,  jsem mela nechraneny pohlavni styk s partnerem.V uzivani dalsiho platicka jsem nepokracovala Nasledujici den jsem mela spineni, je zde moznost, ze muzu otehotnet?
Dekuji za odpoved

Otěhotnění bezprostředně po menses není obvyklé, ale není nemožné - zvláště v prvním cyklu po vysazení antikoncepce, kdy jsou trochu atypické hormonální poměry.
Další postup záleží na Vašem postoji k případné graviditě.
Pokud jste vysazovala antikoncepci z důvodů zájmu o těhotenství - pak se nic neděje a čas ukáže, zda gravidita je či není.
Pokud jste vysazovala antikoncepci z jiných příčin a gravidita by byla nežádoucí - je na místě zvážit postkoitální antikoncepci. Funguje do 72 - 120 hodin po styku a je v lékárnách volně prodejná.
MUDr.M.Havlín