Za jak dlouho poznám, zda jsem těhotná? (otázky a odpovědi)

Dobrý den.
   chtěla sem se zeptat,menstruaci sem měla mít 21.7. a nedostala sem ji do dnes  tj.29.7. muj gynekolog mi dělal těhotenský test z krve a ten mi vyšel  negativní, miminko bych chtěla tak se chci zeptat jak je to spolehlivé když  je to teprve 8dnů co mám zpoždění menstruace. děkuji
   

Krevní odběr na těhotenský hormon HCG je  spolehlivý okolo 13.-15. dne po početí, tj. za předpokladu pravidelného cyklu okolo 28.-30. dne cyklu. Spolehlivost je vysoko nad 99%. Laboratorní chyba či falešná negativita HCG jsou možné, ale dosti vzácné.
 Bohužel neuvádíte nejpodstatnější informaci - datum posledních menses. Významný je i výsledek ultrazvukového vyšetření - pokud bylo provedeno. Stejně tak jsou důležité i Vaše pocity - žena je nejcitlivější těhotenský test, jak říkají zlí jazyci (a často mají pravdu).  Proto další otázky směřujte na svého ošetřujícího gynekologa, který má o Vás více informací.
 MUDr.M.Havlín 

Dobrý den,
 chtěla bych se zptat za jak dlouho těhotenský test pozná že jsem těhotná? 
 Jak dlouho žije spermie na vzduchu?
 DĚKUJU 

Těhotenský test může být spolehlivý zhruba v době, kdy vynechá menstruace. Spermie zůstávají na vzduchu živé nejdéle do zaschnutí spermatu.
 Mgr. Zuzana Prouzová


  

Dobrý den, z minulých příspěvků jsem si přečetla, kdy těhotenský test rozezná, zda je žena těhotná či ne. Ráda bych se zeptala, kdy nejdříve mohu jít k lékaři a on zjistí, zda těhotná jsem nebo ne? Zda je to dříve, než to rozezná těhotenský test. Předem děkuji za odpověď.  

Těhotenské testy z moči jsou orientační, zatížené chybou jak metody, tak provedení. Často se setkávám s falešně pozitivními či negativními výsledky. Medicínské postupy jsou podstatně spolehlivější. Krevní odběr dává obvykle spolehlivé výsledky okolo 30 dne od počátku posledních menses, ultrazvukové vyšetření okolo 35. dne. Tato čísla platí pro ženy s přibližně pravidelným cyklem, kde je předpoklad ovulace okolo 14. dne cyklu. U žen s nepravidelným cyklem se musí lhůty řešit individuálně. Osobně doporučuji kontrolu gynekologem při zpoždění 7 - 10 dnů po datu očekávané menstruace. 

MUDr. M.Havlín 

  


Dobrý den, vážený pane doktore,
 měla bych dotaz. Přestala jsem brát antikoncepci a tím se mi nejspíš dost narušila menstruace. Den poté, co jsem antikoncepci dobrala, jsem menstruaci dostala, trvala asi 6 dní, za dalších 10 dní jsem ji měla znovu, opět trvale 6 dní. Teď už je to 3 týdny, co jsem ji nedostala. Toto úterý jsem měla pohlavní styk s mužem, který nesouložil více jak 6 týdnů. Během půl hodiny jsme se milovali celkem 3x, stále měl dostatek spermatu. Den poté, tedy ve středu, jsme opět souložili 2x. Je pravděpodobné, že otěhotním? A tím, že on přes měsíc nesouložil, tedy měl zásobu spermatu, je tato pravděpodobnost mnohem vyšší?? Bylo to velice nerozumné, v současné chvíli nechci otěhotnět, můžete mi prosím co nejdříve odpovědět? Kdy nejdříve těhotenství zjistím?? Předem mockrát děkuji za odpověď.  

Pravděpodobnost otěhotnění téměř vůbec nezáleží na délce předchozí sexuální abstinenci muže nebo na objemu spermatické tekutiny. Po vysazení antikoncepce při nechráněném sexuálním styku je ovšem otěhotnění docela dobře možné. Asi za 3 týdny po termínu možné oplozující souloži si můžete udělat těhotenský test. 

MUDr. Radim Uzel 


Dobrý den, mám dotaz. Moje přítelkyně(38) prodělala před měsícem potrat v 10 týdnu. Dítě chceme a náš lékař nám řekl, že nemáme na nic čekat. Před prvním otěhotněním jsme podstoupili hormonální léčbu. Přítelkyně se cítila dobře, měli jsme styk a teď máme podezření znovu na těhotenství. Je to možné? Není to brzo? Běžný test z lékárny to potvrdil, ale nemůžou to být dozvuky minulého těhotenství? Děkuji za odpověď.  

Není to brzo, po měsíci je účinek těhotenského hormonu z minulého těhotenství téměř vyloučen. Pokud se opakovaným testem těhotenství potvrdí, držím vám palce. 

MUDr. Radim Uzel