Samovolný potrat - otázky a odpovědi

Dobry den, chtela bych se zeptat co muze zpusobit samovolny potrat! a jak to poznate? dekuji moc za odpoved.

Téměř jedna třetina všech těhotenství končí samovolným potratem. Pokud se nejedná u ženy o nějakou nemoc (infekce, vrozená vada dělohy apod,), je samovolný potrat způsoben v naprosté většině případů chybným vývojem zárodku, příroda se tak sama zbavuje genetických omylů a zamezuje narození vadných a postižených jedinců. V takovém případě pak nemá samovolný potrat žádný vliv na další těhotenství. Pouze opakované potraty zasluhují podrobné vyšetření a zjištění příčiny.

MUDr. Radim Uzel
Dobry den, pred par dny jsem po druhe samovolen potratila ,nejprve ve 4 tydnu a podruhe v 6 tydnu.Jsme psychicky uplne na dne nevim co si pocit,miminko moc chceme.Pred tremi lety se mi narodil krasny zdravy kluk,cisarskym rezem a cele tehotenstvi bylo v pohode,tak nechapu proc ted tolik problemu. Prosim porate moc se spoleham na vase zkusenosti.A za jak dlouho bych mohla znovu otehotnet?

Před dalším otěhotněním by bylo vhodné absolvovat vyšetření na event. některé skryté nemoci, které by mohly opakované potraty způsobit. Především se jedná o různé tzv. antropozoonosy, tedy nemoci přenosné na člověka z domácích zvířat a některá vyšetření další. Gynekolog ve specializované poradně si s tím už bude vědět rady. Další otěhotnění by bylo vhodné až po absolvování těchto vyšetření. Možná, že budou jejich výsledky negativní, i opakovaný potrat totiž může být věcí genetické náhody.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den! V roce 2006 jsem prodělala samovolný potrat. V nemocnici mi řekli, že po třech pravidelných menstruacích se můžu znovu pokoušet o otěhotnění! Ale má gynekoložka mi řekla že to vlastně proběhlo v pořádku a dělala mi ultrazvuk a tak mi řekla že se klidně můžu pokoušet hned po první menstruaci! A u mě by byl s pravidelnou MS velký problém protože nikdy jsem ji pravidelnou nemela.Jen když jsem brala HA. Ale tu mi zbytečně předepisovat nechce když jsem otěhotněla bez pravidelné. Děkuji. Ale chtěla bych se zeptat za jak dlouho to teda máme zkoušet! Už se nemůžem na dalšího těhotenství dočkat!Děkuji

Už teď můžete mít nechráněný pohlavní styk a pokusit se o další těhotenství.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, tento týden jsem prodělala potrat z důvodu nevyvíjejícího se plodu. Na miminko jsme rok a půl čekali, i když podle všech výsledků nám lékaři sdělili, že spolu dítě mít nebudeme, přesto se zdařilo. Čekali jsme dvojčátka. Zanechalo to v nás obou obrovskou bolest. Chtěla bych se zeptat, jaká je pravděpobodnost, že se to bude opakovat a za jak dlouho po zákroku můžeme mít pohlavní styk. Asi za 14 dní pojedeme na dovolenou a chtěla bych se zeptat, zda se můžu koupat. Děkuji za odpověď.

První těhotenství končí potratem až v jedné třetině případů. Nic si z toho nedělejte, příště se to jistě podaří. Po potratu je vhodné zachovávat šest týdnů sexuální abstinenci. Koupat se můžete, zejména v moři, kde je relativně čistá voda. Můžete si do vody zavádět o.b. tampón. Po šesti týdnech po potratu můžete mít nechráněný pohlavní styk a pokoušet se o další těhotenství. Teprve kdyby se snad další rok nedařilo otěhotnět, bude to vyžadovat podrobnější vyšetření.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,jsem po samovolném potratu v 5tt. Zajímalo by mě, jak je to s menstruací, kdy se mi teď dostaví? A neměla bych brát nějaké vitamíny? Kdy můžu začít sportovat? A ještě jsem se chtěla zeptat, je to čtvrtý den po potratu a při močení a stolici mě trápí docela velé bolesti (píchání v podbřišku i ve střevech) je to normální?

Po jakémkoliv potratu stejně jako po porodu se doporučuje šest týdnů sexuální abstinence a tělesné šetření. Za 6 týdnů po nekomplikovaném porodu nebo potratu se tělo vrací do původních poměrů a není třeba dalších omezení životosprávy. Během této doby se též zpravidla dostaví menstruace a obnoví plodnost. Čtvrtý den po potratu se může ještě nějaké píchání objevit. Zvýšenou pozornost je tomu třeba věnovat zejména pokud se tyto potíže spojí se zvýšenou teplotou. Raději běžte na gynekologickou kontrolu.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, minulý týden jsem prodělala samovolný potrat, bylo mi sděleno, že jsem byla nejspíš ve 2. či 3. týdnu těhotenství. Je možné již v takhle brzkém stádiu potratit, čím to mohlo být způsobeno? Ptám se Vás, protože od svého gynekologa se toho moc nedozvím. Za jak dlouho budu moci mít styk, je to i u takhle časného potratu také po šesti týdnech? Moc Vám děkuji za odpověď.

Téměř třetina těhotenství končí takovým raným potratem, většinou se jedná o nějakou genetickou vadu. Není zapotřebí se tím znepokojovat, protože mnoho žen takovouto příhodu považuje prostě za menstruační nepravidelnost. Nejlépe je dodržet sexuální abstinenci do další menstruace.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, minulý týden jsem zažila samovolný potrat v 6 tt.. Při kontrole na gynekologii mi řekla paní doktorka, že plod není vidět a že z těla už asi odešel. Jsem krevní skupina rh negativní a chci se tímto zeptat, jestli mi neměla paní doktorka píchnout protilátku a vyčistit dělohu. Od soboty krvácím a ráda bych ještě věděla, kdy toto krvácení přestane. Děkuji.

Jednalo se o příliš malé těhotenství, kde nebezpečí Rh isoimunizace nehrozí, takže aplikace rh protilátky je zbytečná. Pokud se ovšem neúměrně protahuje krvácení, byla by vhodná revize děložní dutiny. Také o tom může vypovědět ultrazvukové vyšetření, kde by bylo možno event. zbytky po potratu vidět.

MUDr. Radim Uzel
Je mi 26 let a mám za sebou tři zamlklé potraty. Byla jsem na endokrinologickém, hematologickém, interním i genetickém (i manžel+spermiogram) vyšetření a vše je úplě v pořádku. Nyní mi zjistili na infekčním vyšetření chlamydie trachomatis a můj gynekolog si myslí, že nejsou příčinou potratů a posílá mě na umělé oplodnění. Nechápu proč, když jsem vždy otěhotněla asi do dvou měsíců. Poradíte mi?? Děkuji

Asi ještě nebylo všechno dokonale vyšetřeno. Pátrali po všech možných skrytých infekcích? Chlamydie se dají vyléčit. Doporučuji ještě hystroskopické vyšetření. Někdy může být příčinou skrytá anomálie děložní (septum děložní, srdcovitá děloha apod.) Umělé oplodnění takovou situaci nevyřeší.

MUDr. Radim Uzel
Prosím Vás o radu. Je mi 29 let jsem bezdětná a rádi bychom s manželem založili rodinu. V srpnu jsem otěhotněla, jenže v 9 týdnu jsem potratila. Nevím čím to bylo, krevní testy dopadly dobře, ale protože mám špatné stěry, měla jsem jít na plastiku čípku, z důvodu těhotenství jsem na zákroku nebyla pouze mi byla provedena biopsie. Výsledky byly dobré, ale bohužel jsem potratila. Chtěli bychom založit rodinu, ale na začátku roku mám jít na plastiku čípku a mám strach, jestli potom vůbec někdy budu moci donosit dítě, jestli mám zákrok podstoupit (i když asi budu muset). Ráda bych upřednostnila těhotenství. Prosím poraďte. Děkuji

U každé ženy, která dosud nemá děti a plánuje těhotenství, se provádí plastická úprava čípku tak zodpovědně, aby nebylo další případné těhotenství ohroženo. Je málo pravděpodobné, že by ten proběhlý samovolný potrat byl způsoben biopsií z čípku. Končí tak zhruba jedna třetina všech prvních těhotenství a pro další fertilitu z toho nevyplývají žádné negativní prognózy. Směle a s optimismem můžete hledět do budoucnosti.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, včera jsem samovolně potratila (asi ve 3tt). Můj partner na začátku tohoto roku prodělal reverzi vasektomie (podstoupil ji pred 7 lety), asi před 4 měsíci jsme přestali používat jakoukoli ochranu proti početi. Minulý týden nám přišly výsledky z testu, zda je partner plodný, které byly kladné (hemzivost: 30% a 1.6 milionu spermii v 1ml). Je mi 28 let a před 10 lety jsem také prodělala samovolný potrat. Prosím můžete mi poradit, jak zjistit, jestli ještě můžu otěhotnět. Partner má 3 zdravé děti.

1,6 mil. spermií/ml není příliš mnoho. Vzhledem ke dvěma samovolným potratům by bylo vhodné obrátit se na specializované gynekologické pracoviště zabývající se léčbou neplodnosti. Nakonec se těhotenství zcela jistě podaří.

MUDr. Radim Uzel
Vážený pane doktore, již víc jak dva roky se pokoušíme o miminko. Loni v dubnu jsem otěhotněla, ale z důvodu špatného vývoje, gestační váček bez embrya, jsem v 10 týdnu byla na vyčištění dělohy. Po pětiměsíční pauze jsme se znovu pokoušeli o miminko. Nedařilo se nám. Vyměnila jsem lékaře a ten zjistil vysokou hladinu prolaktinu v krvi a tak jsem začala brát lék Mysalfon. Stále se nedařilo, tak šel manžel na spermiogram, vše v pořádku. Jedla jsem vitamíny calibrum babyplan. Otěhotněla jsem znovu, poslední menstruace 2. července 2006, v 10. týdnu lékař na ultrazvuku opět nenašel embryo, takže mne poslal do nemocnice na vyčištění (13.9.2006). Psychicky na tom nejsem moc v pořádku. Přemýšlím z jakého důvodu došlo opět ke stejnému vývoji a co mohu udělat proto, abych co nejdříve měla normální těhotenství? Chtěla jsem se zeptat co byste mi doporučil a z jakého důvodu nejčastěji dochází k mému případu (těhotenství bez embrya)? Předem děkuji za odpověď.

Opakované těhotenství bez embrya už asi nebude náhoda, po příčinách je nutno pátrat podrobným gynekologickým a genetickým vyšetřením. Nepředpokládám, že jedinou příčinou bude zvýšená hladina prolaktinu. Vyžaduje to zkrátka pečlivé laboratorní vyšetření včetně zkoušek na možné skryté infekce.

MUDr. Radim Uzel
Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Mám 28 let a moje první těhotenství bohužel skončilo - jednalo se o zamlklé těhotenství v 4/2006, byla jsem na začátku 13. týdne, ale velikost plodu odpovídala 9. týdnu. Vůbec jsem to nepoznala, jen mi přestaly ranní nevolnosti. 14.4.2006 mi byla provedena 1.revize dělohy, vše se zdálo v pořádku, 1. menstruace se dostavila 35 dní po revizi, ale necelé 2 měsíce od 1. revize jsem začala silně krvácet, pan doktor mi dal injekci nějakých hormonů a řekl mi, že by krvácení do 3 dnů mělo skončit, bohužel se tak nestalo, tak jsem 1.6.2006 podstoupila 2.revizi. Nyní jsem 3,5 měsíce po 2. revizi, menstruaci mívám pravidelně, antikoncepci neberu. Chtěla bych se zeptat, jestli si myslíte, že se již můžu pokusit v říjnu poprvé o další otěhotnění anebo je lepší počkat až do prosince 2006, kdy to bude 6 měsíců od 2. revize a 8 měsíců od 1. revize. Cítím se fyzicky dobře, ale psychicky mám čas od času výčitky, že jestli se pokusím otěhotnět dříve než 6 měsíců od 2. revize, tak jestli tu není riziko opakovaného potratu. Děti si s manželem moc přejeme, tak bych ráda znala Váš odborný názor. Můj gynekolog mi doporučil od října 2006 užívat 2x denně kyselinu listovou, jinak užívám od září 2006 Gravital. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a přeji Vám hezký zbytek dne.

Snažte se vždy konat tak, aby jste nikdy neměla výčitky svědomí. Proto doporučuji vyčkat spomínaných 8 měsíců. Postup Vašeho oš.lékaře je naprosto správný. Důvěřujte mu. Držím Vám palec, ať to úspěšně dopadne

MUDr. P.Kolan
Dobrý den, před 14 dny jsem prodělala samovolný potrat v 18 týdnu. Odtekla mi plodová voda. Lékaři mi řekli, že to bylo způsobeno nějakou infekcí. Chtěla bych se zeptat, zda po přeléčení infekce se můžeme znovu pokusit o miminko nebo máme čekat delší dobu. Začala jsem brát znovu vitamíny pro plánované rodičovství. Děkuji za odpověď.

Po vyléčení infekce není zapotřebí dělat už žádné další přestávky a klidně se můžete pokusit o další těhotenství.

MUDr. Radim Uzel