Prevence karcinomu hrdla děložního

MUDr. Tomáš Fait

Karcinom hrdla děložního je prokazatelně spojen s infekcí lidskými papilomaviry (HPV), které se přenáší pohlavním stykem. Základem primární prevence je tak zabránit přenosu virů (sexuální abstinence, kondom) nebo zamezit jejich proniknutí do organismu vytvořením imunologické bariéry očkováním – právě tato možnost se dostala do klinické praxe.

Lidské papilomaviry (HPV) jsou rozsáhlou skupinou virů se stovkami typů označených čísly. Asi 20 z nich přináší riziko pro člověka. Ty méně rizikové (6, 11, 42, 43 a 44) způsobují bradavice genitálu zvané kondylomata, ty vysoce rizikové (16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56) jsou nalézány v buňkách zhoubných nádorů děložního čípku, pochvy a zevního genitálu.
HPV typu 16 a 18 způsobují 70 % nádorů čípku děložního. HPV typu 6 a 11 pak 90 % genitálních bradavic.

Nádor děložního čípku je druhým nejčastějším nádorem mladých žen u nás. Mezi jeho rizikové faktory patří kouření, časně zahájená sexuální aktivita, promiskuita a poruchy imunity. V 98 % případů nalézáme v buňkách nádoru genetickou informaci papilomavirů.

Náš systém sekundární prevence tohoto nádoru spočívá v pravidelných cytologických vyšetřeních stěrů z hrdla děložního a případně kolposkopické kontrole. Výsledky jsou jedny z nejhorších v Evropě. Ročně onemocní 1200 žen a 450 jich na toto onemocnění zemře.

Vakcína proti papilomavirům typu 6, 11, 16 a 18 byla vyzkoušena na více jak 20 000 dobrovolnících. Očkování vakcínou je určeno dětem a dospívajícím ve věku 9 – 15 let a ženám do 26 let. Nejúčinnější je u dívek, které se ještě nedostaly do styku s papilomaviry typu 6, 11, 16 a 18. Tedy nejlépe před zahájením pohlavního života. Z očkování by však mohly mít prospěch i ženy, které již měly známky infekce, ale není určena k léčbě aktivní infekce.

Vakcína se podává ve třech dávkách. Druhá dávka 2 měsíce a třetí dávka 6 měsíců po první injekci. Studie potvrdily přetrvávání ochrany protilátkami po dobu 5 let a další výzkum pokračuje.

Očkování proti papilomavirům patří do rukou gynekologů a pediatrů.